X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
**وبلاگ سرگرمی و تفریحی بروبچه ها**

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 26 فروردین‌ماه سال 1391

فاز دوم هدفمندی یارنه ها، فاز گرانی حامل های انرژی است.نرخ بنزین و برق و گاز در گام اول اندکی آزاد سازی شد و حالا با اجرایی شدن فاز دوم باید منتظر آزاد سازی بیشتر قیمت ها بود.

در این میان قیمت آب به گواه قبض ها چندان تغییری نکرده بود اما حالا معاون وزیر نیرو خبر از ۱۰۰۰ تومانی شدن هر متر مکعب آب می دهد تا آب نیز به روزهای گرانی نزدیک شود.

بنا بر گفته این مسئول وزارت نیرو، قیمت تمام‌شده هر مترمکعب آب تا چهار سال دیگر هزار تومان خواهد شد.

معاون وزیر نیرو با بیان این مطلب در پاسخ به این سوال که بنابر قانون هدفمندی یارانه‌ها تا پایان برنامه پنجم باید قیمت آب به هزار تومان برسد، در این صورت چهار سال دیگر هر خانواده در بهترین شرایط با توجه به سرانه مصرف ۲۵۰ مترمکعبی باید ۲۵۰ هزار تومان پول آب بدهد، گفت: باید سعی کنیم تا پایان برنامه به قیمت تمام‌شده برسیم. ستاد هدفمندی یارانه‌ها هم سعی دارد با یک تعادل مناسبی پیش رود. ضمن آنکه اگر بخواهیم نرخ تورم را طی این چهار سال محاسبه و تلفات را کم کنیم، خودبه‌خود قیمت همین می‌شود.

محمدرضا عطارزاده ادامه داد: سعی داریم تا چهار سال آینده که قرار است آب به نرخ تمام شده عرضه شود از تجهیزات بهتر و تکنولوژی‌های جدید استفاده کنیم تا قیمت تمام‌شده را پایین بیاوریم.

وی افزود: در این بین سعی داریم زمانی قیمت هزار تومان را برای هر متر مکعب آب تعیین کنیم که درآمد مردم مناسب باشد تا فشاری به جامعه وارد نشود.

معاون وزیر نیرو گفت: واقعیت این است این آبی که دولت به مردم می‌دهد، متوسط کشوری آن هزار تومان تمام می‌شود. بعضی اوقات در برخی از مناطق باید آب را بیش از ۷۰۰ کیلومتر انتقال داد. ضمن اینکه باید هزینه پمپاژ آب، تصفیه و… را هم لحاظ کرد که در این صورت قطعا رقم بالاتر از هزار تومان هم خواهد رفت.

این در حالی است که بنا بر گفته های نمایندگان مجلس، نحوه آزاد سازی قیمت ها توسط دولتی ها تورم زا بوده و آنها گام به گام بودن افزایش قیمت ها را رعایت نکرده اند.
در هر حال سخنان معاون وزیر نیرو بوی گرانی آب را می دهد و معلوم نیست دولتی ها چگونه می خواهند طوری قیمت آب را افزایش دهند که درآمد مردم مناسب باشد و فشار اقتصادی بیشتر به مردم وارد نشود؟

دراین خصوص موید حسینی صدر نماینده مردم خوی وعضو کمیسیون انرژی با اشاره به تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران، می گوید:اگر شرایط کلی جامعه را در نظر بگیریم به این نتیجه می رسیم که در حال حاضر افزایش مجدد قیمت ها کار عاقلانه ای نیست. ضمن اینکه از لحاظ قانونی نیز افزایش قیمت ها شبهه دارد چرا که دولت باید ابتدا گزارشی از اجرای هدفمند سازی یارانه ها به مجلس بدهد و بیان کند که چقدر افزایش قیمت در هر حوزه داشته و چه کارهایی انجام داده است.سپس میتواند فاز دوم هدفمندی یارانه ها البته با مجوز مجلس اجرا کند در غیر این صورت نمیتواند این کار را انجام دهد .

وی با انتقاد از عملکرد مجلس هشتم درمقابل دولت،ادامه می دهد: دولت خودش را با قانون تطبیق نمی دهد و به نوعی با آن کنار می آید. بی قانونی های دولت به مجلس هشتم بر می گردد چرا که مجلس هفتم نقش هموار کننده سیاستهای دولت را داشت و هیچ وقت در مجلس هشتم سعی نشد که از جایگاه مجلس هفتم سیانت شود. اقدامات مجلس هشتم باعث شد که این روند شروع شد و برای دولت تلقی شد که هر کاری را بدون مجوز از مجلس می تواند انجام دهد.

به این ترتیب انتقاد ها به نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها و آزاد سازی قیمت ها وجود دارد و باید منتظر ماند و دید آیا به راستی در ۴ سال آینده آب هزار تومانی خواهد شد یا باید منتظر تغییر قیمت آب به همین زودی ها بود وباید دید نمایندگان مجلس چه تدبیری برای کاهش بار تورمی افزایش قیمت ها می اندیشند؟
طبقه بندی:
ارسال توسط امیرمحمدشریفی
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
جستجوی گوگل
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
خبرنامه

Powered by WebGozar

گفتگو با مدیر